4Buildings 2019

- Zaczynamy inwestycję, która odmieni ważną część Szczecina. Nowa siedziba ograniczy koszy funkcjonowania urzędu. A za sprawą budowy jednego z nielicznych w Polsce pasywnych budynków biurowych, będzie to także zaakcentowanie proekologicznych dążeń mieszkańców regionu. To wszystko robimy dzięki funduszom unijnym i dobrej współpracy z Komisją Europejską – powiedział Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Nowa siedziba urzędu mieścić się będzie przy ul. Piłsudskiego 40-42 oraz przy ul. Mazowieckiej 14, gdzie powstanie zupełnie nowy obiekt, tzw. demonstracyjny budynek pasywny. Oba budynki będą połączone łącznikiem, który zagwarantuje dobrą komunikację. Autorem projektu jest firma Pas Projekt.

Budynek pasywny przy ul. Mazowieckiej 14 powstanie na terenie byłej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Będzie liczył łącznie 8 kondygnacji (2 podziemne, w tym parkingi). Jego powierzchnia całkowita to ok. 14 tys. mkw. W budynku, oprócz biur, znajdą się niewielkie sale konferencyjne. Natomiast duża na ponad 200 osób sala konferencyjna powstanie w miejscu dawnego Kina Delfin.

Projekt przewiduje również miejsca postojowe przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych, dużą rowerownię, a także specjalną ścieżkę edukacyjną, pokazującą w jaki sposób nowoczesne budownictwo może ograniczać negatywny wpływ na środowisko. Budynek pasywny przy ul. Mazowieckiej będzie zużywał ośmiokrotnie mniej energii niż standardowy obiekt.

Budynek, który zrealizuje Mostostal Warszawa to jedyna siedziba samorządu województwa w Polsce stworzona w ramach budownictwa pasywnego. Poprzez wykorzystanie szeregu innowacyjnych rozwiązań obiekt wykaże ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię. Potwierdzają to certyfikaty BREEAM, przyznane niedawno zarówno dla projektu przebudowy obiektu przy ul. Piłsudskiego, jak i dla planowanego budynku pasywnego.

- Mostostal Warszawa zyskał możliwość budowy nowego obiektu w Szczecinie, unikalnego pod względem ekologicznych i środowiskowych rozwiązań zastosowanych w materiałach budowlanych, efektywności energetycznej i jakości inwestycji. Takie cechy obiektu będą wymagały zaangażowania zarówno ze strony Inwestora, jak i naszej firmy, co zaowocuje powstaniem budynku spełniającego najwyższe standardy - mówi Alvaro Javier de Rojas Rodríguez, członek zarządu Mostostalu Warszawa.

O budownictwie pasywnym, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4 Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl