4Buildings 2019

Coraz większą wagę przykładamy do designu okna, które staje się ważnym elementem wyposażenia wnętrza. Jakie zauważył pan najnowsze trendy w stolarce okiennej - właśnie w kontekście designu?

W dzisiejszych czasach wpływ stolarki okiennej na architekturę rośnie w siłę, a co za tym idzie szeroko pojęty design obiektu. Jest to wynikową wzrastających możliwości technologicznych producentów oraz coraz to odważniejszych projektów architektonicznych. Coraz częściej materializują się marzenia o w pełni przeszklonej ścianie czy wysokich pozbawionych podziałów oknach otwartego dwukondygnacyjnego salonu. Obserwujemy wyraźny zwrot rynku w kierunku okien o zminimalizowanej grubości profili tzw. okna cienko-ramowe, które dodatkowo mają olbrzymie możliwości, jeśli chodzi o wykonywanie wielkich gabarytów.

Coraz częściej wybieramy produkty nie tylko oryginalne, ale też i trwałe, bo Polacy zaczynają doceniać jakość. Na jakie szczególnie parametry powinno się zwrócić uwagę wybierając okna?

Wybierając stolarkę, należy pamiętać nie tylko o jej wyglądzie. Polska norma dotycząca stolarki okiennej określa ponad 20 różnych właściwości eksploatacyjnych okien. Należy zwrócić uwagę na deklarację producentów z zakresu przenikalności cieplnej, odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, przepuszczalność powietrza etc. Warto skorzystać z rad fachowca, który będzie w stanie podpowiedzieć i porównać zebrane oferty od tej stricte technicznej strony, a także zaoferuje swoją pomoc w doradztwie technik oraz sposobów montażu stolarki. Podkreślmy, że to właśnie prace związane z montażem są wstanie utrzymać parametry i estetykę stolarki lub całkowicie je zniweczyć.

Dużo się ostatnio mówi o tym, że architektura i design zmierza w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jak stolarka okienna wpisuje się w ekologiczny trend?

Stolarka okienna w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeszła wyraźną transformację. Zmiany dotyczą designu, ale także znacznej poprawy osiąganych parametrów. Idealnie wpisuję się to w ideę zrównoważonego rozwoju oraz zmian związanych z poprawą izolacyjności cieplnej. Działania te mają na celu zmniejszenie strat energii potrzebnej do ogrzewania budynków. Od 2017 r. do początku 2021 r. będzie to sumarycznie zmiana o ponad 30 proc.

Rozumiem, że w ciągu następnej dekady stolarka okienna jeszcze bardziej będzie się wpisywała w eko-trend? Jakie będzie okno przyszłości, czy zmienią się parametry i funkcja okien?

W perspektywie kolejnych 10 lat ten trend będzie się utrzymywał. W związku ze zmianami klimatycznymi należy spodziewać się dalszej poprawy parametrów. Ze względu na bezobsługowość i funkcjonalność większość okien w naszych domach będzie przesuwna, a być może standardem stanie się elektryczne sterowanie tego typu konstrukcji.

Więcej o najnowszych trendach na rynku stolarki okiennej, efektywności energetycznej oraz rozwiązaniach firmy Multiko Architektura Okien będzie można dowiedzieć się w trakcie 4Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl