4Buildings 2019

Krzysztof Nowak podkreśla, że współczesne budownictwo coraz bardziej rozumie potrzebę wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.

- Na jakość powietrza w pomieszczeniach uczulam wszystkich naszych klientów. Zła jakość powietrza, niewydolna wentylacja to w konsekwencji: ból głowy, senność, brak energii do życia, ból w klatce piersiowej, alergie, astma. Jest również udowodnione, że bakterie typu Aspergilus (kropidlak), które mają tak duży wpływ na infekcje płucne, wspaniale namnażają się w naszych mieszkaniach. Wilgoć jest dla nich pożywką, a działalność człowieka to nieustanne wydzielanie pary wodnej. Wszystkie czynności wykonywane w domu mycie, pranie, sprzątanie, gotowanie mają na to wpływ. Nie zapominajmy również, że proces oddychania to również wydzielanie wilgoci do powietrza, nie wspominając również o skórze, która też przecież stale oddycha. Wilgoć to ten pierwszy aspekt - tłumaczy  wiceprezes Uniwersal.

Zwraca uwagę na uwalniające się w pomieszczeniach do powietrza związki formaldehydu oraz inne substancje chemicznie, używane w produkcji mebli i innego wyposażenia. - Mamy więc do czynienia z procesem ciągłym emisji wilgoci i zanieczyszczeń chemicznych, zaradzić temu może dobrze zaprojektowana wentylacja. W naszej strefie klimatycznej czasami pokutuje stwierdzenie „grzać trzeba, wentylować niekoniecznie”. Ja jednak stwierdzam, że wentylować koniecznie trzeba. Ciepło jest potrzebne, ale wentylacja niezbędna  - podsumowuje.

Przeczytaj cały wywiad: Wentylacja jest niezbędna

Więcej o najnowszych rozwiązaniach w zakresie wentylacji budynków przemysłowych i mieszkalnych będzie można dowiedzieć się w trakcie 4Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl. Doradzać będą m.in. eksperci firmy Uniwersal.