4Buildings 2019

Od lat 70. ubiegłego wieku system keramzytowy stosowany jest w Europie Zachodniej i Skandynawii. Abakon od kilkunastu lat specjalizuje się w domach z prefabrykatów keramzytowych. Jednak w Polsce, prefabrykacja jest nadal niszową technologią, czy to może się zmienić?

Budownictwo prefabrykowane w Polsce jest w dalszym ciągu mniej popularne od tak zwanego budownictwa tradycyjnego, choć to się powoli zmienia. Na początku naszej działalności budowaliśmy rocznie około 10 domów, zaś dziś realizujemy ich ponad 150. Trend będzie nabierał na sile, bo sprzyja temu niedostatek dobrych wykonawców, zaś prefabrykacja w dużej części eliminuje ten problem. Nasza technologia łączy technologię tradycyjną z technologią szybkiego budownictwa, czyli prefabrykacją. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą mieć domu w konstrukcji lekkiej drewnianej, a zależy im na czasie budowy i zaletach technologii tradycyjnej ciężkiej.

Czym dokładnie jest prefabrykat keramzytowy?

Technologia prefabrykacji polega na tym, że ściany zamiast na placu budowy wykonywane są w fabryce po czym przywożone na budowę i tam montowane za pomocą dźwigu. W ten sposób w dużym stopniu ograniczamy ewentualne błędy wykonawcze równość ścian, piony ścian i tym samym uzyskujemy wymiarowe pomieszczenia. Przez prefabrykację ograniczamy do minimum prace mokre, co ma wpływ na czas budowy. Ściana keramzytowa jest niczym innym jak ciężką ścianą ceramiczną tylko wykonaną w monolicie i posiadającą już wiele rzeczy jakich nie mają ściany wykonywane w technologi tradycyjnej. Ściany jakie przyjadą na plac budowy mają już w sobie wszystkie przepusty pod instalację elektryczną czy też teletechniczną - zakończoną puszkami w ścianach, podejścia pod wodę i kanalizację lub nawet system odkurzacza centralnego. Ścian już nie musimy tynkować, ponieważ są na tyle gładkie, że wykonuje się samą gładź gipsową, co w efekcie daje nam dużą oszczędność czasu bo np. nie musimy sezonować i suszyć tynków.

Jak szybko powstają wasze domy?

Czas budowy w zależności od projektu domu - waha się od 3 miesięcy do 6 miesięcy. Największą zaletą jest fakt, że wykonany w tej technologii dom jest bardzo zdrowy i ciepły. Oczywiście, żeby uzyskać jak najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne budynku wykonujemy niezbędne do tego izolacje pionowe i poziome. Domy wykonane z prefabrykatów keramzytowych mają bardzo dużą akumulację cieplną.

Co przekłada się na oszczędności podczas sezonu grzewczego?

Tak, bo ściany długo oddają zakumulowane ciepło. I tak ściany domu jesteśmy w stanie zamontować na wcześniej wykonanej płycie fundamentowej w ciągu kilku godzin. W tej technologii nie trzeba czekać na fachowców - murarzy czy też na dostępność materiałów budowlanych - wszystko wykonujemy kompleksowo od projektu, pozwolenia na budowę do oddania domu do użytkowania.

Czyli wasza technologia świetnie wpisuje się w trend zrównoważonego rozwoju?

Ciekawostką jest to, że jedne z pierwszych domów pasywnych powstały właśnie w technologii prefabrykatów keramzytowych. Domy z keramzytu wyróżniają się w budownictwie ekologicznym ponieważ ściany wykonane są tylko z naturalnych materiałów i wolne są od wilgoci czy pleśni. Poza tym ściany w żaden sposób nie oddziaływają na środowisko naturalne. Każdy z naszych domów może być mniej lub bardziej eko, ale to już zależy od inwestora - czy dom uzbroi w urządzenia wykorzystujące np. odnawialne źródła energii.

Nad czym obecnie pracuje Abakon?

Wprowadzamy właśnie ofertę domów z serii Regular. Te domy wyróżnia to, że nie można już ich zmienić, tak jak zostały zaprojektowane, tak będą wybudowane. To kolejny krok w stronę ograniczenia procesu budowy, a zarazem jest to odpowiedź na zmieniający się rynek specjalistów i fachowców z branży budowlanej.

O budownictwie prefabrykowanym oraz budynkach zeroenergetycznych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl.